Tak dużo mówi się o pięknym świetle w fotografii, jak tworzy ono nastrój i klimat… Jako fotografki marzymy w pięknym świetle, ba wręcz śni się nam po nocach, w zimie marzymy o tym, aby była już wiosna, lato bo wyjdziemy w plener i będziemy pławić się w pięknym świetle. Ale co z pozostałymi momentami, kiedy jest chłodniej, kiedy pada deszcz, kiedy masz chore dzieci, kiedy nie masz fajnych plenerów… odłożyć aparat i zawiesić robienie zdjęć? Ależ skąd, wystarczy, że rozejrzysz się po swoim domu czy mieszkaniu i wykorzystasz to co masz,  stałe źródło światła… czyli Twoje okna 🙂 Poniżej przedstawiam Ci listę 9 sposobów na wykorzystanie okna w fotografii.

9 sposobów na wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł

click here(1)   GŁÓWNE ŹRÓDŁO ŚWIATŁA

Twoje okno – nieważne, czy wychodzi na wschód, zachód, południe jest Twoim źródłem światła.Możesz je zawsze wykorzystać w taki sposób jaki Ci się podoba. Okno to źródło światła stałego, które może stanowić Twoje główne światło. W zimie wystarczy, że przysuniesz modela blisko, odsłonisz firanki i masz dobre światło do zrobienia zdjęcia bez wychodzenia z domu. W lecie za pomocą firanek i zasłon możesz regulować natężenie światła, aby nie było ono zbyt ostre. Okno możesz również użyć w całkowicie kreatywny sposób.

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(19) ŚWIATŁO KIERUNKOWE

Jako źródło światła kierunkowego- dającego zarówno światło boczne jak i kreacyjne- gdzie powstają mocne światła i cienie. Takie światło jest bardzo dobre do podkreślenia faktur, to podkreślenia nastroju. To ciekawe oświetlenie może tworzyć światło padające pod kątem 45 stopni czy też 90 stopni gdzie cienie są naprawdę ostre. To bardzo kreatywne światło, jednak należy się z nim ostrożnie obchodzić bo przez to, że podkreśla fakturę czasem może podkreślać też wady (nie fotografujemy kobiet w ten sposób 🙂

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(4) ŹRÓDŁO ŚWIATŁA TYLNEGO

Jako fotografki bardzo lubimy oświetlenie tylne. Oczywiście najładniejsze z definicji jest to naturalne w plenerze: godzinę po wschodzie lub godzinę przed zachodem słońca czyli tzw. “golden hours”. Jednak pamiętajmy, że okno również można wykorzystać jako źródło światła tylnego. Nie jest to najprostsze technicznie, jednak przy odpowiednich ustawieniach bądź przy wykorzystanym sprzęcie można osiągnąć fajne efekty. Najlepiej sprawdzi się tu pomiar punktowy na twarz, jeżeli zależy nam na doświetleniu osoby. Pomocna będzie również blenda, która rozjaśni nam twarz, która w tym przypadku odwrócona jest tyłem do źródła światła. Nam przecież zależy na ładnych tonach skóry i na dobrze doświetlonej twarzy.

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(23) RAMA

Okno zarówno przez tunel świetlny jak i przez swoją konstrukcję stanowi naturalną ramę, którą właśnie warto wykorzystać jako urozmaicenie swojej fotografii. Taka rama może obramować temat zarówno jako zabieg kompozycyjny, bądź też stanowić właśnie mocny akcent świetlny. 

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(20) SYLWETKA

Kolejnym sposobem na wykorzystanie okna w fotografii jest sfotografowanie sylwetki na jego tle.Tworzymy ją wtedy kiedy naświetlamy na światła a modeli celowo nie doświetlamy, pozwalając im pozostać właśnie sylwetką. Jednak bardzo ważne jest aby ta sylwetka miała wyraźny kształt, aby nie stała się jednym blokiem niekształtnego konturu, z którego ciężko wyodrębnić szczegóły czy kontury.

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(24) PODGLĄDANIE

W kolejnym przykładnie mamy wykorzystane okno jako rewelacyjny element do kadru reportażowego. Więc okno może być miejscem nie tylko wykorzystanym do statycznego portretu, ale właśnie do reportażu- tego najważniejszego, bo reportażu dnia codziennego Twojej rodziny. Rama okienna doskonale okala kadr – pokazuje nam kontekst sytuacji, sprawi, że obserwujemy scenę z roli takiego podglądacza 🙂 Daje dodatkowy wymiar- nie jest zdjęciem zrobionym en face.

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(25) UKAZANIE TEGO CO NA ZEWNĄTRZ

Fotografowanie na te okna daje nam również podgląd na to co dzieję się na zewnątrz. Pomogą nam to podkreślić nastrój zdjęcia. Może to być smutek dziecka, które nie jest w stanie wyjść na zewnątrz i pobawić się z innymi. Może być to wyraz nostalgii, zapatrzony wzrok w stronę pejzażu. Okno może stanowić tu symbol- jak drzwi przejścia lub niemożności wykonania kolejnego kroku w stronę tego co za oknem, czegoś nieosiągalnego. Od Ciebie zależy jaki będzie wydźwięk tego zdjęcia. Do tego właśnie sama rama okna, która ładnie obramuje nam temat 🙂  

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(26) MIEJSCE DO ZABAWY

Nie dość, że okno to najjaśniejszy punt światła w Twoim domu: szczególnie w miesiącach zimowych to jest to dobre miejsce do zabawy. na nim lub przy nim 🙂 Są fotografowie, którzy prowadzą własne projekty i fotografują np. jedno dziecko plus jeden przedmiot, plus jedno okno 🙂 Okno może służyć maluchom do zabawy w chowanego, do zabawy: Co widzisz za oknem co zaczyna się na literkę M… Na oknach bardzo często wiszą firanki, które mogą rzucać nam wzór na modela, dzięki czemu mamy dodatkowy atut wizualny

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


click here(27) KREATYWNE PODEJŚCIE DO TEMATU

Okno można również wykorzystać na taki sposób jaki tylko przyjdzie Ci do głowy 🙂 Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Na zdjęciu poniżej widzisz jak światło z okna odbiło się od sukienki mojej córki i stworzyło śliczną grę małych błyszczących światełek. Tak bardzo spodobał mi się ten efekt jak i zapatrzenie mojej drugiej córki, że należało złapać za aparat i uwiecznić chwilę. P.s Mamy dziewczynek z pewnością wiedza co to za sukienka 🙂

wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł wykorzystanie okna w fotografii Krysia Sudoł


Nie zwlekaj już i nie narzekaj, że brakuje Ci światła. Wyżej podałam Ci 9 sposobów na wykorzystanie okna w fotografii, ale wydaje mi się, że można je jeszcze jakoś ciekawie wykorzystać. Masz jakiś pomysł, abym mogła dodać go do listy?

Jeżeli uważasz poradnik za pomocny możesz go udostępnić 🙂 Wystarczy, że klikniesz na przycisk niebieski z literką „F”

Miłej zabawy,

Krysia S.

The following two tabs change content below.

Krysia Sudoł

Krysia Sudoł- pasjonatka fotografii, którą odkryła wraz z narodzinami dzieci. Uwielbia uczyć się a potem przekazywać swoja wiedzę innym. Instruktor Akademii Fotografii Dziecięcej i akredytowany fotograf dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *