Opanowanie jednej osoby na zdjęciu nie jest łatwym wyzwaniem szczególnie jeżeli chodzi o dzieci. A co jeśli dochodzi do tego rodzeństwo i rodzice? Sesje rodzinne są popularne i ludzi lubią mieć wspólna pamiątkę. Jak ułożyć taką sesję, aby nie mieć poczucia wszechogarniającego chaosu? Raz dla samej siebie, aby wiedzieć co i jak po kolei, a dwa dla klienta. Gdyż dzięki temu, że Ty wiesz co robisz- czujesz się pewnie- wydajesz konkretne polecenia – wskazówki i zdajesz się panować nad tym chaosem. Najlepiej mieć przygotowany scenariusz na sesję rodzinną i parę bezpiecznych kadrów MUST HAVE, według których działasz. 

Na samym początku kiedy macie parę minut objaśnij na spokojnie rodzinie jak mniej więcej będzie sesja wyglądała. Oczywiście to tylko taki zarys, jednak Twoi klienci poczują się spokojniej jako, że Ty dajesz im znać, że będziesz czuwać nad przebiegiem sesji, że ich pokierujesz. Możesz przypomnieć na co umawialiście się, czyli na sesję rodzinną w plenerze, która będzie miała swobodny charakter. Możesz dodać, że nie zawsze muszą patrzeć się na Ciebie i sztucznie się uśmiechać. Jeżeli będziesz coś od nich chciała to im to powiesz. Przypomnij, że dzieciaki nie muszą siedzieć grzecznie.- bo przecież tego nie chcesz. W głowie powtórz sobie jaki masz scenariusz na sesję rodzinną, którą właśnie zaczynasz.

FORMALNY PORTRET RODZINNY

Najpierw najlepiej zacząć od portretu rodzinnego, kiedy dzieci są nieco onieśmielone i jeszcze nie brykają. Nie wiem jak u Was, ale  u mnie dzieci brykają na sesjach 🙂 To dobry moment na taki bezpieczny kadr, kiedy wszyscy siedzą ładnie i się uśmiechają. To portret całej rodziny, który potem można powiesić na ścianie czy pochwalić się przed znajomymi. To oficjalny portret, który zawsze realizuję na początku. To numer jeden w moim scenariuszu na sesję rodzinną. 

scenariusz na sesję rodzinną

 

DZIECI

To jest zdjęcie, które bardzo lubią rodzice. Ich pociechy wspólnie na zdjęciu, ładnie ubrane, zadowolone. Takie zdjęcia warto spróbować zrobić na początek kiedy dzieci są w miarę zainteresowane i zaintrygowane. Warto też pokazać im na wyświetlaczu aparatu jak cudnie razem wyglądają. Dla dzieci bycie częścią procesu robienia zdjęcia, kiedy mogą widzieć efekty swojego pozowania jest ważne. Czasem dzięki temu chcą chętniej pozować. Jeżeli dzieci nie chcą pozować to  też jest ok- na pewno tak czy inaczej uda Ci się zrobić jakieś zdjęcie portretowe- ich wspólne.

scenariusz na sesję rodzinną

 

KOMBINACJE RODZINNE

Teraz pora na portrety w różnych kombinacjach. Mama z dzieckiem, tata z dzieckiem, rodzice z jednym z dzieci. Tu już jest miejsce na bardziej spontaniczne kadry. Co nie oznacza, że modele nie potrzebują jakiś wskazówek. Dzięki temu, że coś zaproponujesz sprawisz, że rodzina skupi się na zadaniu, a nie na tym co ty robisz. Będą wyglądać też dużo bardziej naturalnie. To nie muszą być skomplikowane rzeczy, im prostsze tym lepsze. Powiedz dzieciom co mogą zrobić: daj mamie całusa, wyszeptaj jej coś na ucho, podbiegnij i uściśnij  tatę.

scenariusz na sesję rodzinną

scenariusz na sesję rodzinną

RODZICE

Nie zapomnij uwiecznić rodziców osobno. Mój scenariusz na sesję rodzinną zawsze zawiera ten punkt. Wspólne zdjęcie to może być jedno z niewielu zdjęć jakie ktoś im ostatnio zrobił. Zazwyczaj zdjęcia w domu czy na imprezach rodzinnych robi któreś z rodziców. Z całą pewnością  brakuje w albumie ich wspólnych zdjęć. Dlatego to świetna okazja dla Ciebie, aby sprezentować im takie niesamowite ujęcie. Mogą czuć się stremowani na początku, ale wystarczy, że ich zagadniesz o coś: jak się poznali, którą rocznicę ślubu będą świętować. Często gęsto odpowiedzi towarzyszy spojrzenie sobie w oczy – zatem bądź czujna i łap moment.

IMG_0851

 

LUŹNE PORTRETY

Na koniec możesz pokusić się ponownie o portret rodzinny, ale już w nieco innej odsłonie. Modele już zapoznali się z Tobą – czują się swobodniej i wiedzą, że zbliżacie się do końca. Teraz możesz złapać momenty nieco mniej formalne, bardziej ukazujące ich wspólne bycie razem. Jeżeli mają ze sobą ulubione książeczki, miski, zwierzaki – wykorzystaj to. Niech to będą kadry pełne spontanicznych emocji . Niech kadrowanie będzie trochę inne niż zazwyczaj. Spróbuj zrobić im zdjęcie zza czegoś lub z niskiej perspektywy.

Sesja rodzinna Kraków

scenariusz na sesję rodzinną

 

Najważniejsze, abyś na sesje przychodziła przygotowana i miała scenariusz na sesję rodzinną. Ułatwi Ci to nieco pracę i da poczucie, że wiesz co robisz, co już zrobiłaś i jaki kadr masz jeszcze przed sobą. Nie musi to być w tej samej kolejności, ale pozwoli Ci uniknąć chaosu i poczucia pustki w głowie kiedy coś nie będzie szło po Twojej myśli. możesz opuścić coś po drodze i powrócić do tego trochę później podczas sesji.

Powodzenia 🙂

The following two tabs change content below.

Krysia Sudoł

Krysia Sudoł- pasjonatka fotografii, którą odkryła wraz z narodzinami dzieci. Uwielbia uczyć się a potem przekazywać swoja wiedzę innym. Instruktor Akademii Fotografii Dziecięcej i akredytowany fotograf dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *