Przewodnik po produktach fotograficznych.

Zapisując się na sesję, zazwyczaj wybierasz pakiet, w którym masz określoną liczbę odbitek plus jakieś dodatkowe opcje. Nie każdy fotograf oferuje w pakiecie to samo. Niektórzy oferują w swojej usłudze wyłącznie cyfrowe pliki, inni dają tyle i tyle wydruków o  określonym wymiarze. Potem okazuje się, że możesz wybrać album, fotoksiążkę lub fotoalbum, dorzućmy fotoobraz na canvie lub drewnie…. Można się pogubić 🙂 Poniżej przedstawiam Ci krótki przewodnik po produktach fotograficznych, aby ułatwić Ci życie i podejmowanie decyzji.

przewodnik po produktach fotograficznych

 

Pliki cyfrowe.

Pliki cyfrowe to nic innego jak mówiąc uproszczonym językiem- Twoje zdjęcia w cyfrowej formie. To pliki, które fotograf zgrał z aparatu i obrobił. Ich ilość zależna jest od usługi jaką wybrałeś. Najczęściej są to dwa rodzaje plików, które dostajesz na płycie CD lub na pendrive:

Mały plik- słabszy jakościowo, przeznaczony na tzw. social media. Jest to plik już odpowiednio pomniejszony do wrzucenia na FB lub przesłania komuś mailem. Często taki plik (zdjęcie) zawiera logo fotografa bo jest to niejako jego reklama 🙂 Tego zdjęcia nie wywołujemy, gdyż jest za słaby jakościowo.

Duży plik- to Twoje właściwe zdjęcie, które jest odpowiednio duże rozmiarowo i przygotowane do wywołania. Taki plik- najczęściej w formacie .jpg zanosisz do laboratorium do druku. Nie ma na nim loga fotografa.


Wydruki czyli zdjęcia.

Wydruki to Twoje zdjęcia, które w cenie pakietu dostarczy Ci Twój fotograf. Wcześniej umawiacie co  do ich ilości. Pamiętaj, że jeżeli wykupiłeś  pakiet-  masz w nim pewną gwarantowaną ilość zdjęć- jednak możesz też dobrać ich więcej. Przeważnie dobiera się je na zasadzie ala karta, czyli zapłacisz za każdą dodatkową odbitkę. Rozmiar zdjęć jest przeważnie określony w pakiecie.  Często w przypadku sesji dziecięcej czy portretowej jest to większy rozmiar niż standardowe 10 na 15 cm. Bardziej w stronę 15 na 21 cm 🙂 Oczywiście, to sprawa indywidualna każdego fotografa. W ofercie, którą fotograf kieruje do Ciebie powinno to być napisane jaki rozmiar zdjęć otrzymasz i w jakiej ilości. Niektórzy fotografowie informują też na jakim papierze zdjęcia będą wydrukowane (błyszczący, matowy lub jedwab) plus czy zdjęcia będzie miała małą białą obwódkę czy też nie.


Albumy.

Album z wklejonymi zdjęciami najczęściej oferują fotografowie ślubni. To album przygotowany już przez fotografa- czasem fotograf daje wybór materiału z którego jest wykonany album, czasem też jest to jeden jasno określony format i styl albumu. Przeważnie albumy pojawiają się w droższych pakietach w „cenie”, ale często też biorąc niższy pakiet można go domówić za określona kwotę, bez potrzeby zamiany pakietu na wyższy.  Czasem fotografowie oferują też ręcznie robione albumy ślubne bądź dziecięce.

IMG_9959kol

źródło: tu


Fotoksiążka i fotoalbum.

To nowoczesne albumy, w których zdjęcia nie są wklejane jako odbitki, ale są one już drukowane na kartach.

Fotoksiążka, jak nazwa wskazuje to rodzaj książki ze zdjęciami z sesji. Mogą mieć formę pionową, poziomą lub kwadratową, przeważnie wielkości A4. Mają one cienkie kartki i są trochę gorszej jakości niż fotoalbum. Zdjęcia drukowane są na lepszej jakości papierze, ale nie tak tak dobrym jak papier fotograficzny. Niestety są tak klejone, że nie można ich rozłożyć na płasko, przez co trochę oglądanie zdjęć może być nieco zaburzone.

116317

źródło: tu

Fotoalbum przeważnie drukowany jest na twardych kartkach i jest lepszej jakości niż fotoksiążka- bo jest to inna technika wykorzystywana podczas druku. W tym produkcie fotograficznym korzysta się już z papieru fotograficznego. Fotoalbum otwiera się na płasko, także zdjęcie może pojawić się na rozkładówce. Przez to, że jest drukowany na twardych kartkach jest bardziej trwały. Przez te wyżej wymienione cechy jest też droższy. Należy jednak pamiętać, że jest to pamiątka na lata. U niektórych fotografów w  droższych pakietach fotoalbum może być „w cenie” pakietu, ale często można go dokupić osobno  dopłacając określoną cenę.

photobooks396x242

źródło: tu


Fotoobraz.

Ostatnim  w tym przewodniku  produktów  fotograficznych jest fotoobraz.  Może być on  różny: standardowo jest na canvie czyli na płótnie- to obraz miękki. To świetny sposób, na ozdobienie Twojego domu. Można też mieć obraz drukowany na drewnie- zdjęcie naniesione na płytę lub obraz na piance- to wielkoformatowe zdjęcie naklejone w zakładzie fotograficznym na specjalną piankę, która utwardza wydruk, tak że możesz powiesić je od razu na ścianie. Przeważnie jest to oferta dodatkowo płatna. Czasem ( w ofertach ślubnych) zdarza się, że  w najdroższym pakiecie, w cenie jest jeden foto obraz o rozmiarach x na y. Fotoobraz jest bardzo fajną pamiątką z sesji która jest gotowa do zawieszenia na ścianie 🙂

Tak więc oto przewodnik po produktach fotograficznych, dzięki któremu, mam nadzieję będzie Ci łatwiej rozszyfrować ofertę fotografa. Jeżeli ktoś z Twoich znajomych myśli o sesji fotograficznej a ten post wydaje Ci się pomocny, podziel się 🙂 Znajomi i ja będą Ci wdzięczni (choć pewnie ja bardziej 🙂 )

 

Udanej sesji,
Krysia S.

 

 

 

The following two tabs change content below.

admin

Ostatnie wpisy admin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *