www.ksphoto.pl

Lato to okres wakacji i urlopów. To zdecydowanie czas podróży. Zapewne podróżowanie odkąd pojawiło się Wasze dziecko jest … inne 🙂 Dwa razy tyle bagażu, więcej ubrań na „wszelki wypadek”, dodatkowych akcesoriów w przypadku małego dziecka, zabawek na plażę, kosmetyków, kaloszy na niepogodę…. zakończę bo jako rodzicie zapewne o co chodzi.

Jednakże urlop to także czas spędzenia czasu  z rodziną, relaks (czasami 🙂 ), czas na prawdziwe bycie ze sobą, ekscytujący niepokój jaki towarzyszy wyjazdowi. Nie zapomnij udokumentować tego czasu jako pamiątki na przyszłe lata do wspominania i jako narracji dzieciństwa twojego dziecka. Poniżej proponowana lista kadrów, które powinny znaleźć się w wakacyjnym albumie lub w fotoksiążce. Bo oczywiście planujesz je wydrukować, prawda? 🙂

click here(1) PAKOWANIE

To jedno z „must have”. Ten rozgardiasz, to podniecenie, pranie, poorganizowane stosy ubrań do spakowania, które właśnie Twoje dziecko zwaliło na podłogę, a nad którymi ty tak misternie się napakowałaś. Osobiście pakuję pięć osób plus psa i żółwia więc moje łóżko jest całkowicie zasłane ogromną ilością ubrań.

IMG_9630


click here(19) DROGA DO CELU PODRÓŻY

Nieważne czym podróżujecie- czy to Wasz samochód, czy to może bardziej ekscytujący samolot albo zapomniany pociąg- ważne aby to pokazać to taka podróż jest ekscytująca- lub nie-na swój własny sposób. Czy to maluch śpiący w foteliku samochodowym, czy zabijanie czasu na lotnisku poprzez obserwowanie samolotów, bądź też tradycyjne wyglądanie przez okno podczas podróży pociągiem. Są to zupełnie inne, niecodziennie sytuacje dla naszych dzieci- no chyba, że często podróżujecie 🙂 Pomyśl o kreatywnych sposobach pokazania tej podróży: odbicie w lusterku czy szybie, wielka przestrzeń szyby lotniskowej bądź złap emocje temu towarzyszące. podróż (1 of 1) ziew (1 of 1)


click here(3) PRZYSTANKI I POSTOJE

Jak podróż to i przystanki bądź przesiadki. Kiedy podróżujecie na dalsze odległości  takie przystanki są koniecznością. Dzieciaki uwolnione z fotelików muszą się chwilę wybiegać i poszaleć – zatem warto też zwrócić uwagę gdzie się zatrzymujecie, aby mieć jakieś atrakcyjne tło dla zdjęć.  A może w międzyczasie zjecie lody siedząc na krawężniku ?

IMG_9751


click here(23) SZEROKI KĄT CZYLI ZOOM

Wakacje to dobry moment wyjąć szeroki kąt czyli tak zwany obiektyw typu „zoom”.  Warto uwieczniać sceny szeroko, aby zapamiętać miejsce, kontekst Waszej podróży. Może nad jeziorem pojawi się tajemnicza mgła o poranku i będziesz chciała to pokazać bez odchodzenia daleko od dziecka (pamiętaj bezpieczeństwo przede wszystkim!). Zatem krok w tył, aby pokazać więcej ze sceny.

IMG_9952 IMG_9933 IMG_9932


click here(20) PORTRET Z DZIEĆMI

To ważny punkt- wręcz bardzo ważny. Nie może Cię zabraknąć na zdjęciach wakacyjnych. Oddaj aparat na chwilę i wskakuj, jesteś zrelaksowana, opalona, beztroska (w miarę możliwości z dziećmi) i piękna.  Nie możesz sobie pozwolić, aby Cie nie było na tych zdjęciach. Nie muszą być idealne i dobrze doświetlone (i tak je potem poprawisz), ale BĘDĄ!Ty z twoimi dziećmi, z mężem. Zdjęcia to nie tylko pamiątka dla nas, ale też dla naszych dzieci. Policzysz ile masz zdjęć wspólnych z dziećmi? Chyba zatrważająco mało w porównaniu do samych zdjęć dzieci.

IMG_0135 IMG_0129 IMG_0126


click here(24) ZDJĘCIA Z TATĄ

Tak jak staramy się, aby nasze zdjęcia pojawiały się w albumie, zadbajmy też o to, aby i tata miał pamiątkę z wakacji ze swoimi pociechami. I tak pewnie będzie miał ich więcej niż Ty 🙂

Olcia (1 of 1)


click here(25) RODZINA

Wakacje to owszem podróże, ale też wyjazdy do dziadków czy też podróżowanie razem z nimi. To jedne z ważniejszych zdjęć. Bliskość, relacje, po prostu bycie razem. Po latach z miłością można wrócić do takich przepięknych pamiątek.

I nawet dziadek rewelacyjnie potrafi wysuszyć włosy 🙂

IMG_9648 IMG_9650


click here(26) DETALE

Detale są ważne- są one częścią opowieści dokumentującej wakacje: ulubiony króliczek leżący na stosie walizek do spakowania, małe pomalowane pazurki, rysowanie, zbliżenie na śpiącego malucha. Jak tylko dobrze się rozejrzysz detale znajdziesz wszędzie 🙂

IMG_9700 IMG_9682


click here(27) DZIEŃ JAK CO DZIEŃ

Pisałam już o podróży, o detalach, o przystankach. To niby oczywiste, że robimy zdjęcia na plaży podczas kopania piasku, podczas wycieczek rowerowych, ale pamiętaj o tym, że Twoje zdjęcia powinny opowiadać właśnie jakąś historię. Spójrz na nie i odpowiedz sobie na pytanie, czy gdybyś nie była jego twórcą tylko oglądającym, czy ta sytuacja byłaby  dla ciebie jasna? Do zdjęć, które warto również mieć z wakacji to oprócz typowych wakacyjnych zajęć, warto również dodać te zdjęcia z normalnych codzienny zajęć: np. wspólne śniadanie na zewnątrz, czytanie bajeczek.

IMG_9858


click here(28) TO CO CIEKAWE I NIEZWYKŁE

Myślę, że akurat tego punktu nie trzeba komentować, ale na wszelki wypadek dopiszę. Warto oczywiście dodawać takie zdjęcia bo to one są esencją naszych wypraw. Nie zawsze muszą być to egzotyczne ryby czy zwierzęta. Dla każdego  z nas inne rzeczy są ważne i są warte uwieczniania. Dla mojej rodziny akurat im więcej zwierząt tym lepiej. Mój 7-letni syn odkąd tylko był w stanie oglądać książki jest bardzo monotematyczny. Wiedzę na temat zwierząt może pochłaniać godzinami ( encyklopedii to już nie mam jakich kupować bo już większość mamy). On sam często zabiera swój kompakt i robi zdjęcia zwierzętom. To akurat zdjęcie zostało zrobione przeze mnie w węgierskim zoo- jeżeli kogoś to obchodzi gdzie można spotkać rekiny 🙂

IMG_9815 IMG_9813


  DRUKUJ

Tak, tak drukuj zdjęcia. Nie wiemy jak za jakiś czas będzie wyglądało przechowywanie plików, czy te nasze poukrywane zdjęcia w czeluściach komputera będzie jeszcze można otworzyć. A jak się pozmienia ich przechowywanie to czy będzie Ci się chciało je zgrywać i przekształcać- otwierać?

Dlatego drukuj wspomnienia swojej rodziny. Moja trójka uwielbia przeglądać swoje zdjęcia. Często dziwią się widzę sobie jako „małych” brzdąców.  Jeżeli nie tworzysz albumów  to może pomyślisz o fotoksiążce lub o fotoalbumie dedykowanym tylko wakacjom. Stworzysz w ten sposób książkę, która będzie łatwo dostępna i w zasięgu ręki.

The following two tabs change content below.

admin

Ostatnie wpisy admin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *