Zachwycają Cię te profesjonalnie wyglądające zdjęcia, na którym postać jest super ostra, a tło jest miękkie i rozmazane? Sama chciałabyś takie mieć? Czytaj dalej a zaraz dam Ci przepis jak uzyskać pięknie rozmazane tło na zdjęciach. Trochę praktyki i Ty będziesz mogła cieszyć się profesjonalnie wyglądającymi zdjęciami 🙂

 

PLANTD

 

click here(1)    JASNY OBIEKTYW 

Odpowiedzią na to pytanie jest jasny obiektyw. Taki którego f zaczyna się najlepiej od 1.8 lub niższe (1.4, 1.2). Takim w miarę rozsądnym obiektywem, który kupisz za niewielkie pieniądze jest 50 mm 1.8. Są też inne alternatywy, które są droższe, ale jeżeli masz fundusze na jeszcze jaśniejsze obiektyw  to świetnie. Im niższa liczba f tym lepiej. Może to być np. 35 f/1.4, 50 f/1.2, 85 f/1.8  (to ostatnie szkło jeżeli chodzi o Canon, jest bardzo mocno chwalone i nie aż takie drogie). Zatem aparat należy ustawić na tryb przysłony AV i wybrać najniższą możliwą przysłonę (niski numer = szeroko otwarta przysłona). Pamiętaj o tym, że warto przymknąć przysłonę deczko, gdyż czasem na najniższych wartościach przysłony możesz nie mieć tak ostrego obrazu jak byś chciała. 


click here(19) SZEROKO OTWARTA PRZYSŁONA

Z wiedzy o przysłonie wiemy, że im mniejsza liczba f, tym głębia ostrości jest mniejsza. Zatem, aby uzyskać pięknie rozmazane tło na zdjęciach należy ustawić małe f, aby głębia ostrości była mała.  Dla przypomnienia, głębia ostrości to pole w obrębie którego elementy, np. model będą ostre a to co znajdzie się poza tym polem (zatem nasze tło) będzie nieostre. Na początku warto przymykać przysłonę, aby zwiększyć swoje szansę na ostre zdjęcie.


click here(3) OGNISKOWA

Jak pisałam tanią opcją jasnego obiektywu jest 50 mm i już dzięki niemu uzyskasz fajny efekt. Jednak, aby być w pełni świadomym tego zjawiska napiszę Ci jeszcze, że im dłuższa ogniskowa (czyli numer 35 mm, 50 mm, 85 mm, 135 mm) tym rozmazanie tła będzie lepsze. Przybliżają one obiekty, ale ładniej rozmazują tło. 50 mm da radę na początek, aby zaznajomić się z tematem, jednak dużo lepsze efekty osiągniesz używając właśnie dłuższych ogniskowych. 


click here(23) ODLEGŁOŚĆ OD TŁA

Ważne jest ustawienie modela względem tła. Im bardziej odsuniesz modela od tła, tym bardziej rozmazane tło będzie na zdjęciu. Jeżeli model będzie stał blisko ściany, drzew to nie uda Ci się osiągnąć już tak fajnego efektu. Popatrz niżej: 

jak uzyskać pięknie rozmazane tło na zdjęciach ? krysiasudol.pl

SOOC Canon 85 mm, f/2.2 – tutaj model stał ok 1 m od tła

jak uzyskać pięknie rozmazane tło na zdjęciach ? krysiasudol.pl

SOOC Canon 85 mm, f/2.2- tutaj model stał ok 3 m od tła

jak osiągnąć pięknie rozmazane tło na zdjęciach ?

SOOC Canon 85 mm, f/2.2 – tutaj model stał ok 4,5  m od tła.

Jak widać na tych zdjęciach im bardziej model osuwał się od tła- tym bardziej rozmazane się ono robiło. Na pierwszym zdjęciu widać jeszcze strukturę liści a na ostatnim już nie.


click here(20)  ODLEGŁOŚĆ  OD MODELA

I jeszcze jedna rzecz: odwrotnie to ma się do odległości aparatu od modela. Im bliżej modela będziesz Ty ze swoim aparatem tym większe rozmazanie tła osiągniesz. To dobry sposób na portrety, w których przeważnie fotografujesz górną część ciała modela.

jak osiągnąć pięknie rozmazane tło na zdjęciach ?

SOOC Canon 85 mm, f/2.2, model ok. 4 metry od tła, a ja jakieś 2,5 m od modela

Jak osiągnąć pięknie rozmazane tło na zdjęciach?

SOOC Canon 85 mm, f/2.2, model ok. 4 metry od tła, a ja jakieś 1,5 m od modela

Jak osiągnąć pięknie rozmazane tło na zdjęciach ?

SOOC Canon 85 mm, f/2.2, model ok. 4 metry od tła, a ja jakiś 1 m od modela

Jak widać z powyższych przykładów- na 3 jest najbardziej rozmazane tło na zdjęciu.

 

Zatem teraz już wiesz jak uzyskać ten efekt, który inaczej nazywa się „bokeh”. A teraz pora na ćwiczenia bo samo przeczytanie Ci nic nie da 🙂 Jeżeli uważasz, że ten poradnik „Jak osiągnąć pięknie rozmazane tło na zdjęciach” jest przydatny podziel się. Ktoś będzie Ci wdzięczny 🙂 (na pewno ja będę 🙂 ) Patrz – po lewej masz znaczek „F” jak Facebook 🙂 Niezły przypadek, prawda ? 🙂

 

Miłej nauki,

Krysia


Pobierz darmowĄ ściągawkę Jak uzyskać pieknie rozmazane tło na zdjęciach

 

The following two tabs change content below.

Krysia Sudoł

Krysia Sudoł- pasjonatka fotografii, którą odkryła wraz z narodzinami dzieci. Uwielbia uczyć się a potem przekazywać swoja wiedzę innym. Instruktor Akademii Fotografii Dziecięcej i akredytowany fotograf dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *