Zatem podjęłaś decyzję o nauce fotografii? Brawo Ty ! Jakikolwiek był to powód, to, że to czytasz jest już pierwszym krokiem w stronę lepszych zdjęć. W sieci jest mnóstwo poradników, tutoriali, stron poświęconych fotografii. I bardzo dobrze- z każdego możesz coś wyciągnąć dla siebie. Jednak  możesz też mieć mętlik w głowie- jak te wszystkie elementy układanki połączyć w całość, bo tu przysłona, ISO, ogniskowa, rozmazane tło… Cholera… a Ty chcesz mieć po prostu ładniejsze zdjęcia, takie jakie widzisz u innych lub … lepsze 🙂 . Dotarłaś do mnie więc jesteś w dobrych rękach 🙂 Akurat to kim jestem, nie jest tym razem tematem tego artykułu, ale masz prawo wiedzieć czemu akurat ja prowadzę bloga na ten temat. Zatem, aby nie odciągać Cię od tematu głównego zerknij tutaj, aby dowiedzieć się o mnie więcej 🙂Zatem od czego zacząć naukę fotografii?

od czego zacząć naukę fotografii

 

Od czego zacząć naukę fotografii?

Pozwól, że stworzę Ci listę, którą również będziesz mogła pobrać, aby odhaczać kolejne cele na liście nauki fotografii. Nie jest to wyrocznia, jednak może w sposób bardziej przystępny podpowie Ci po kolei (przynajmniej mniej więcej) jakie tematy powinnaś zgłębić od razu a jakie zostawić na potem. Zachęcam do wydrukowania jej, i powieszenia gdzieś na swojej tablicy lun na lodówce. Najpierw poczytaj na dany, interesujący Cię  temat, potem koniecznie przećwicz (ważne!), następnie odhacz, że zrozumiałaś i idź dalej do następnego kroku. Ta lista jest poglądowa. Jeżeli chodzi o temat kompozycji to jest to temat dość ogólny: na pewno na początku powinnaś poznać ogólne zasady kompozycji np. zasadę trójpodziału, czy przestrzeni, jak linie czy ramy mogą urozmaicić kompozycję. Spokojnie- jest tego trochę, ale czyż samo uczenie się nie jest przyjemne? 🙂

Oto lista:

Etap pierwszy:

 1. Kompozycja: min. zasada trójpodziału, zasada przestrzeni, linie, ramy, perspektywa
 2. Opanowanie tła
 3. Tryb półautomatyczny, a najlepiej manualny
 4. Trójkąt ekspozycji; ISO, czas, przysłona
 5. Ogniskowe
 6. Balans bieli
 7. Łapanie ostrości czyli fokus
 8. Bliki w oczach

Etap drugi:

 1. ETTR
 2. Histogram w aparacie
 3. Wybór punktu ostrości
 4. BBF
 5. Zrozumienie światła: min. kierunek światła, rodzaj światła i jego jakość, trudne warunki oświetleniowe,
 6. Pomiar światła
 7. Temat zdjęcia
 8. Głębia ostrości

Etap trzeci:

 1. RAW
 2. Obróbka: najpierw podstawy a później jej doskonalenie
 3. Podkreślanie treści zdjęcia; światło plus kolor
 4. Zarządzanie kolorem
 5. Odnalezienie własnego stylu, głosu

Ok, to jest lista, ale co z odpowiedzią na pytanie: Od czego zacząć naukę fotografii?

Moja rada jest taka: nieważne jaki masz aparat, czy to lustrzankę, czy kompakt czy tez dobry telefon- zacznij od podstaw czyli nauki kompozycji i ogólnych zasad. Nie wskakuj to tu, to tam. Zacznij od podstaw, bo już dzięki tym podstawom zauważysz różnice. Zdjęcia od razu będą wyglądać lepiej kiedy umieścisz modela w mocnym punkcie, zadbasz o tło, nie poucinasz mu kończyn i zastosujesz dobrą perspektywę. Krok po kroku. Bądź systematyczna bo nie ma nic gorszego dla nauki niż skakanie od tematu do tematu. Wtedy niczego si e nie nauczysz tak naprawdę. I daj sobie czas. Nauka to proces. Kolejnym i nie wiem czy nie najtrudniejszym krokiem jest zrozumienie trójkąta ekspozycji, ale to tym już kiedy indziej 🙂

 

Jeżeli już posiadasz jakąś wiedzę, pobierz, wydrukuj moją listę i zaznacz sobie te elementy, które znasz. Jeżeli dopiero zaczynasz naukę fotografii, lista może Ci się przydać jako wyznacznik jakie tematy powinnaś zgłębić 🙂 i w ogóle od czego  zacząć naukę fotografii.

Możesz również zapisać się do mojego newslettera i czekać na kolejny mail informujący Cię o publikacji kolejnego postu. Nie będziesz musiała sprawdzać regularnie bloga, po prostu otrzymasz ode mnie informacje prosto do skrzynki.Czyż to nie proste?

Jeżeli znasz kogoś kto może skorzystać z tej listy podziel się. Jak to piszą Shareing is caring 🙂

The following two tabs change content below.

admin

Ostatnie wpisy admin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *