Zaczęłaś się uczyć fotografii, ale wydaje Ci się, że nic Ci nie idzie, nic nie rozumiesz, jest tyle tematów do zrozumienia i nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi? A może masz jakiś problem a wujek Google nie pomaga Ci go rozwiązać. Może być jeszcze tak, że nawet nie wiesz dokładnie jak wyszukać to z czym się borykasz- bo nie wiesz jak to się profesjonalnie nazywa? Poniżej błędy na początku nauki fotografii jakie popełniać może każdy uczący się. Oczywiście to tylko moje przemyślenia poparte jednak doświadczeniem rozmów z wieloma kobietami rozpoczynającymi naukę fotografii 🙂

 

  1. UCZYSZ SIĘ CHAOTYCZNIE

 

Co to dokładnie znaczy? Mam na myśli to, że często początkujący pasjonaci próbują od razu przeskoczyć do trudnych zagadnień. Ledwo poznają podstawy a już myślą np. o obróbce 🙂 Nie, nie, nie- nie tędy droga.

 

To tak jak z budową domu: zaczynasz od fundamentów, potem ściany, więźba, dach, okna, drzwi… Nie zaczniesz od dachu przecież 🙂 . Zaczyna się od samych podstaw, poszerzając je i dodając kolejne elementy – coraz trudniejsze- do tej układanki. Zaczynając od bardzo trudnych rzeczy, a nie mając podstaw od razu skazujesz się na niepowodzenie.

 

Zacznij od zasad kompozycji, opanowania tła następnie przejdź do ustawień aparatu: zrozumienia trójkąta ekspozycji:czasu, przysłony i ISO. Według mnie to fundament naszej budowli. Jeżeli jesteś ciekawa od czego można zacząć zerknij tutaj.


 

  1. ZA DUŻO NA RAZ

 

Internet jest super, można w nim znaleźć dużo informacji i dobrze. Jednak jak zaczynasz szukać nagle znajdujesz 10 poradników na 10 różnych tematów i skaczesz między nimi i wszystko niby jest ok, ale niczego tak naprawdę konkretnie się nie uczysz. To świetnie, że rozszerzasz wiedzę, ale czasem te elementy nie pasują do siebie. Jak pisałam dobrze by było starać się pracować według jakiegoś schematu, listy, która pomogłaby Ci uporządkować tą wiedzę.

Zawsze możesz zapisać się na kursy, które często mają przemyślaną metodykę nauczania, jednak jeżeli Cie nie stać możesz sama właśnie stworzyć sobie listę lub pobrać już gotową stworzoną przeze mnie.

błędy na początku nauki fotografii


 

  1. UCZYSZ SIĘ SAMA

 

Fajnie, że podjęłaś się nauki fotografii- good for you. Jednak samodzielnie uczenie się może być trudne. Wiem- bo na początku też tak próbowałam. Szukałam po internecie, podpytywałam to tu, to tam. Często jednak było to tak, że nie potrafiłam nawet dokładnie wyjaśnić o co mi chodzi: eee no tego wiesz … bo czasem na zdjęciach mam takie kropeczki i takie zdjęcie jest niewyraźne… a czasem takie ostre (ISO HELLOŁ). Ktoś coś czasem mi próbował wyjaśnić, ale nie było to nic konkretnego. Znajomi nie do końca tez potrafili na to odpowiedzieć – wujek Google nie wiedział nic na temat kropeczek na zdjęciu…

 

Dopiero gdy po dłuższych wahaniach zapisałam się na kursy online dla Mam, odkryłam inny świat. Nagle wszystko zaczęło mieć sens- układać się w sensowną całość, po kolei i co więcej były tam inne kobiety, z którymi mogłam dyskutować na “te” tematy, mogły mi polecić fajny artykuł do przeczytania, fajnego fotografa do śledzenia, czy też będąc na bardziej zaawansowanym poziomie odpowiadały na dręczące mnie pytania. I wiecie co nikogo to nie dziwiło, że siedzimy do późna w nocy rozmawiając o fotografii. (Powiem Wam,że raz spędziłam z dwiema fotografkami 10 godzin w samochodzie w drodze na wernisaż i wyobraźcie sobie, że miałyśmy problemy z rozstaniem się 😉 ) były kompetentne instruktorki, które odpowiadały na moje pytania i wiedziały co to za tajemnicze kropeczki na moi zdjęciu.

 

Siła społeczności czy też grupa kobiet wspierających się nawzajem jest naprawdę nieoceniona.


 

4. PODDAJESZ SIĘ ZA SZYBKO

 

Jak z wszystkim, proces nauki dość długo trwa. To nie jest tak, że przeczytasz, trochę poćwiczysz i już umiesz. Chociaż… kto wie.. może masz takie umiejętności. Ja wiem, że nie mam. Często potrzeba jakiegoś dłuższego czasu na dobre i swobodne opanowanie danej techniki. Każdy kto dzisiaj ma lustrzankę może pstrykać zdjęcia, ale my przecież mówimy o dobrych jakościowo i tematycznie zdjęciach. Kiedyś pokuszę się o zdjęcia pokazujące różnice tego co widzi osoba/fotograf a nazwijmy to “pstykacz”. To zupełnie inny kąt widzenia, to inna perspektywa, to skupianie się na innych elementach, pokazywanie innych emocji.

 

Pamiętam jak prawie 5 lat temu oglądając zdjęcia innych Mam myślałam – Matko moja kiedy ja tak będę, tez tak chcę. I oto jestem. Mogę teraz ja dodać swój grosik do motywacji i inspirowania innych Mam. I wiem co mówię. Zaczynam naukę na zwykłym kompakcie. Stacjonarny kurs nie był dla mnie za to kursy online jak najbardziej- dla Mamy dwójki dzieci i trzeciego w drodze. 3 pierwsze kursy zrobiłam najzwyklejszym kompakcie, mimo, że inne mamy miały lepszy sprzęt. Co więcej jestem z tego dumna bo to znaczyło, że tego naprawdę chciałam i nie uważałam, że te rzeczy są ważne. Dzisiaj mam tą samą lustrzankę którą kupiłam 4 lata temu i nie czuje jakiś specjalnych ograniczeń. Fajnie by było mieć coś nowszego, lepszego… ale to nie powstrzymuje mnie od robienia tego co jest dla mnie teraz ważne 🙂 błędy na początku nauki fotografii


 

5. SPRZĘT ZAMIAST NAUKI

 

Na początku uważam, że to nie ważne jaki masz sprzęt. Ważne, abyś nauczyła się podstaw fotografii. Sprzęt to dystrakcja to tłumaczenie się, czemu nie możesz zacząć się uczyć. Pewne zasady są niezmienne czy to fotografujesz dobrym sprzętem czy słabszym czy też zwykłą komórką. Zacznij od podstaw : od nauki kompozycji, od zasady trójpodziału, ciekawych perspektyw- to rzeczy, które wykorzystasz na każdym sprzęcie. Dodatkowo czy wiesz już dokładnie jaki typ fotografii ci się podoba? Czy to portrety czy reportaż? Ma to niejako wpływ na twoje decyzje zakupowe przyszłego sprzętu. Trochę  inne obiektywy mogą Ci się przydać do fotografii portretowej, inne do makro, inne do reportażowej.

 

Tak na marginesie znam dużą ilość kobiet, które nie dysponują jakiś super wypasionym sprzętem a tworzą przepiękne obrazy. Ostatnio nawet kiedy myślałam o nowym artykule pt. Co jest w mojej torbie fotograficznej – duża część odpowiadała mi tak: a ja nie mam co pokazywać, mam raptem 3 obiektywy. I to jest dokładnie to o czym piszę: sprzęt to tylko sprzęt- nie on jest odpowiedzialny za Twoją wizję, za to co chcesz pokazać- to tylko narzędzie więc nie wpadaj w pułapkę kupowania zbyt drogich, niepotrzebnych sprzętów. Skup się na nauce najpierw.


 

6. PORÓWNUJESZ SIĘ DO INNYCH

 

To jest wielkie NIE, NIE! Ja wiem, że ciężko tego uniknąć. Żyjąc w dobie social media i atakujących nas pięknych obrazów z każdego możliwego miejsca- nie możemy uniknąć ich oglądania. Oglądaj tak- podglądaj jak najbardziej. Inspiruj się. Patrz co jest pięknego na danym zdjęciu. Co Cię zachwyca, jaki rozkład świateł, jaki temat.

 

Jednak nie porównuj się do nikogo. Nie mów : jak nigdy tak nie będę. Nie jesteś w tym miejscu, w którym jest autor zdjęć. Jedni uczą się szybciej, inni wolniej. Niektórzy mają łatwiej z kolei inni mają troje dzieci i zero pomocy znikąd.

 

Inspiruj się i myśl jak można to osiągnąć. Myśl o tym co musisz zrobić, aby Twoje zdjęcia tak wyglądały. Zmiana jest wtedy kiedy szukamy rozwiązania, kiedy działamy a nie kiedy siedzimy i biadolimy, że jak tak nie umiem.

 

Moja Droga, jeszcze nie! Jeszcze, ale nie jest powiedziane, że nigdy. Poza tym to co jest czyimś stylem- niekoniecznie jest Twoim stylem. Ja mam tak, że podobają mi się różne fotografie i myślę sobie spróbuję- jednak efekt końcowy jest taki, że i tak zrobię to jak przeważnie ja to robię- bo wtedy ja czuję, że to jest po prostu moje na 100% 🙂

The following two tabs change content below.

Krysia Sudoł

Krysia Sudoł- pasjonatka fotografii, którą odkryła wraz z narodzinami dzieci. Uwielbia uczyć się a potem przekazywać swoja wiedzę innym. Instruktor Akademii Fotografii Dziecięcej i akredytowany fotograf dziecięcy.

2 thoughts on “6 najczęściej popełnianych błędów na początku nauki fotografii”

  1. Cieszę się, że tu trafiłam, że przeczytałam ten artykuł 🙂 Aktualnie jestem na L4 i nie zawaham się przestudiować całej strony 😀
    Pozdrawiam i dziękuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *