Zapewne szukając fotografa w sieci napotykasz się na oferty typu:  mini sesja. Często związane jest to z wydarzeniami okazjonalnymi: świętami, dniem dziecka, dniem Matki. Rozważasz taką opcję, ale nie do końca wiesz co dostaniesz niż gdybyś zdecydowała się na pełną, regularną sesję.

Czy zatem różni się taka mini sesja od zwykłej sesji?

mini_sesja_a_sesja_regularna_minisesja_poradnik

Przede wszystkim czasem trwania, ilością oferowanych odbitek, ceną i datą sesji 🙂 Ale po kolei:

    numerjeden_minisesja Czas trwania mini sesji

Często czas trwania mini sesji to czas między 20 a 40 min. podczas gdy regularna sesja trwa średnio między 1-2 h. Gdy sesja jest dłuższa fotograf ma szansę zrobić więcej zdjęć, które będą bardziej różnorodne bo:

– możecie zmienić lokalizację – przejść z jednego miejsca w drugie

– zmienić stroje czy też tak popularnie zwaną stylizację (każdy fotograf ma lub powinien mieć wyszczególnienie co oferuje w ramach sesji)

–  macie  więcej czasu na zmianę lokalizacji przez co ujęć będzie więcej

– wprowadzić różne dodatki tzw.  propsy (kubeczki, kosze piknikowe itp. w zależności od stylu sesji)

Jednak w przypadku kiedy chcesz mieć parę fajnych zdjęć swojego dziecka, nie dysponujesz dużym funduszem, bądź martwisz się o to,jak Twoje dziecko „to wszystko” wytrzyma, mini sesja jest bardzo fajnym doświadczeniem.

numer_dwa_minisesja  Ilość odbitek

Jeżeli chodzi o mini sesję zazwyczaj w momencie wykupienia usługi czyli w tym przypadku mini sesji masz jasno określone ile odbitek dostaniesz. Przeważnie liczba ta waha się między 5 a 7. Ilość odbitek związana jest z ofertą konkretnego fotografa. Możesz również zapytać fotografa o możliwość dokupienia dodatkowych pojedynczych zdjęć. Jest to usługa dodatkowo płatna i najczęściej płaci się za jedno ujęcie.  Niektórzy fotografowie oferują również możliwość wybrania konkretnej liczby odbitek czyli nie jesteś ograniczona pakietem (np 300 zł za 7 zdjęć) tylko sama wybierasz liczbę zdjęć i za te zdjęcia płacisz.

  numer_trzy_minisesja_poradnik Cena

Tu dochodzimy do kwot czyli to co w dużym stopniu ma znaczenie. Cena za mini sesję jest znacznie niższa niż w przypadku regularnej sesji. Logicznie związane to jest z dwoma powyższymi punktami 🙂 Krótszy czas pracy fotografa, zarówno w plenerze czy też w studio, krótszy czas poświęcony na obróbkę, mniej odbitek. Ciężko podawać orientacyjne ceny gdyż to naprawdę zależy (wiem, wiem sama nie cierpię czytać takich ogólnikowych stwierdzeń :). Zależy od miasta, od fotografa, od stylu sesji, od produktu.

numer_cztery_minisesja_poradnik  Data sesji

Daty mini sesji są przeważnie ustalone z góry. Fotograf wyznacza dwa, trzy dni w których możesz umówić się na mini sesję. Daty te są najczęściej podane na ogłoszeniu promującym to wydarzenie. Od razu możesz stwierdzić czy ta data Ci pasuje czy nie. Często możesz wybrać godzinę. Dodam, że przeważnie mini sesje są organizowane w weekend lub też bliżej weekendu (czwartek, piątek).

 

Teraz już wiesz czym różni się mini sesja od sesji pełnej. Jeżeli masz ochotę możesz też przeczytać poradnik 5 powodów dla których warto wybrać mini sesję.  Zapraszam 🙂

The following two tabs change content below.

admin

Ostatnie wpisy admin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *